Košice, Slovensko

Máj, lásky (k sebe) čas!


Vec sa má tak, že ľúbim máj. Celá zem je vtedy taká iná, akosi krajšia. Nie že by nebola aj po iné mesiace nádherná, no máj ma niečo do seba.
Pre mňa je tento máj úplne iný ako po iné roky. Prvý slobodný máj. Prvý máj, ktorý trávim prakticky v úplne inom živote. Prvý máj, kedy nebudem môcť vybehnúť v deň menín (10.5.) len tak s kamarátmi na víno, ale oslávime s livestreamom Mekyho Žbirku (10.5. o 20:00, viac informácií na jeho Facebooku), každý z pohodlia vlastného domova. Teda, ide ešte o pohodlie? To je však na inú debatu.

Dnes chcem priniesť pár vlastných myšlienok o tom, ako chcem stráviť máj a aké sú moje plány. A nakoľko mám už bakalárku veľmi úspešne z krku (až do obhajoby), tak si prakticky môžem mimo učenia na štátnice užívať o niečo viac voľnosti. Tak teda, poďme na to.

V máji chcem...


... prečítať viac kníh

Jednoznačne chcem aspoň chvíľu čítať niečo iné ako nespočetné výskumy a knihy, ktoré som musela zmáknuť kvôli bakalárke. Little Women od Louisa May Alcott ma zaujali jednoznačne kvôli filmu a doposiaľ som celkovo nad knihami tohto typu nemienila tráviť čas. Nie je v tom nič osobné, ale jednoznačne nejde práve o môj "cup of tea" v literatúre. Daniel Kahneman a jeho Thinking Fast and Slow ma zaujala už len z dôvodu, že som ju istý čas videla doslova všade. A tak som neodolala a pdf mám úspešne v tablete pripravené na čítanie. Poslednou knihou je tá od Meghan Daum a to Unspeakable and Other Subjects of Discussion. Viac krát som o ňu "zakopla" v Panta Rhei pri psychologickej literatúre a povedala som si, že prišiel ten správny čas práve na ňu.


... počúvať viac hudby

S tým som už tak trochu začala, nakoľko máj už začal. Avšak tento mesiac som sa rozhodla viac započúvať do trochu jemnejších piesní ako doposiaľ (moje 14-ročné emo self zaplakalo, prepáč Falling In Reverse). Mojou voľbou sa stali Kodaline a Colouring s piesňami spomenutými v grafike nižšie. I Can't Make You Love Me som objavila len nedávno a tento cover sa stal jednoznačne najobľúbenejší. Saving Grace od Kodaline je novinka a zamilovala som sa do nej na prvé počutie. Okrem toho som začala omnoho viac počúvať Beatles, čo sa stalo jednoznačnou srdcovkou počnúc od Let It Be, Yesterday, Eleanor Rigby až po Here Comes The Sun. Last but not least, moja najmilovanejšia skupina The 1975 prichádza s novým albumom už (snáď) 22.5.2020 - Notes On A Conditional Form. Momentálne je von viacero skladieb, ktoré sa jednoducho oplatí vypočuť. Pôjde o veľmi multižánrový album, ktorého sa už spolu s Ivkou (https://truwomanpink.blogspot.com) nevieme dočkať, keďže sa v októbri (snáď) aj napriek momentálnej situácii zúčastnime ich koncertu vo Viedni!!!


... pozrieť viac filmov

Ak by niekto videl môj to-do-list filmov, povie mi, že mi na ne jeden život stačiť nebude. Vybrala som do tohto článku len tri a prezradím - poslednú dobu si neskutočne idem na romantických filmoch. Netuším čím to je, ale nemám najmenší problém vidieť Love, Rosie alebo One Day či Love and the Other Drugs s odstupom dvoch dní a kvalitne si poplakať. A je to úplne v poriadku! Takže aj v mojom výbere na mesiac máj sú práve tri filmy pre nás, ženy, a to The Age of Adaline, The Time Traveler's Wife a Still Alice. Viac vám o svojich pocitoch poviem na Instagrame po pozretí! Trailery som nevidela, ani len popisy o čom filmy sú.


... vniesť väčšiu pozitivitu a zredukovať to negatívne

Chystám sa opäť o niečo viac pretriediť to čo a koho na internete sledujem. Je to pre mňa taká tá oddychová aktivita, pri ktorej zvážim, či mi vážne sledovanie daného účtu prináša pozitívne alebo negatívne pocity a myšlienky. Veľmi mi (a môjmu mental health) pomáha sledovať pozitívnejšie naladených ľudí, ktorí ma inšpirujú a motivujú, pri ktorých nesledujem len "drby" a klebety o iných, ale ich posty majú aj pridanú hodnotu.

Za posledné obdobie ma úplne najviac pozitívnymi myšlienkami a inšpiráciou nabíja Dominika, ktorú mnohí poznáte ako @candy_grant, Gabika z @bythewaygaby a najnovšie aj účet Berivas @berivas.web, ktorý vznikol vďaka úžasným žienkam a triom tvoreným z Bereniky (Simplyberenica), Ivky (IvannaMalik) a Ivky (TruwomanPink). 


... viac behať a cvičiť

Sama neverím, no začala som behať! A viac cvičiť! A mám z toho jednoznačne úžasný pocit. Kdesi v hlave mi pred dvoma týždňami napadlo, že si idem zabehať. Len tak, do lesa, na kopce. Nevedno ako som dobehla domov, s 5 km za mnou. A nechápala som. Na druhý deň rovnako a na tretí 7,36 km. Ten pocit bol neskutočný, hlavne keď som vyšla tým najväčším kopcom a predo mnou sa tiahla už len lesná cestička s vysokými nádhernými stromami. Len ja, s dobrou hudbou v slúchadlách a myšlienky zamerané iba na tempo. O behu chcem neskôr určite napísať samostatný článok, nakoľko mám dokopy odbehnutých doposiaľ len nejakých 26 km.


... tvoriť

Niečo som už naznačila v článku o splnených snoch, no naznačím to opäť - začínam šiť zápisníky. Naučila som sa štýl "book binding", ktorý nájdete v knihách s hrubou väzbou a momentálne som v štádiu kedy šijem pre seba a sestru, pripadne pár známych. Jednoznačne by som však rada vymyslela niečo viac čo sa zápisníkov týka. Takže, stay tuned.


A čo Váš máj? Aké od neho máte očakávania a plány? Podeľte sa so mnou v komentároch a čoskoro sa vidíme pri novom článku. :)


Komentáre

Zverejnenie komentára

 1. Knížku Malé ženy jsem dočetla minulý týden a byla úplně skvělá :) Já pořád nechápu, jak mi tento příběh mohl tolik let unikat.. Dokonce jsem si včera pustila i film z roku 1994 a taky ho mohu jedině doporučit :) A co se týká filmů celkově, tak si poslední dobou taky hodně dívám na romantické filmy, mám pocit, že na jiné filmy poslední dobou nemám vůbec náladu :)

  Another Dominika

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. :) Och, tak to sa neskutočne teším, asi si pozriem aj film nakoniec :)

   Odstrániť
 2. U mňa to bol vždy Máj, hokeja čas. Tento rok to bude žiaľ bez hokeja. Nevadí, aspoň sa môžem poriadne povenovať svojim skúškam, ktoré ma čakajú.

  Wau, niečo čo z tvojho príspevku aj poznám :D The Time Traveler's Wife som videla v roku 2014.

  Držím palce, aby si si vedela oddýchnúť a načerpať silu do ďalších dní! ♥

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. :) Hokeju nefandím, takže sa neviem stotožniť. Držím palce ku skúškam, moja posledná je už úspešne za mnou :) a ďakujem

   Odstrániť
 3. Krásný článek! I já bych chtěla během května přečíst nějakou knihu. Nebo alespoň dočíst tu, kterou mám od ledna rozečtenou :D Co si budeme, Netflix je prostě mocný čaroděj. Cvičení mi taky moc pomáhá! I když některé dny jen sedím doma nad učením, u cvičení si krásně pročistím hlavu. A to s výrobou sešitů? No já hledím! Doufám, že si květen užiješ ♥

  Naty from NATYRALLY.blogspot.com

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem, Naty :) Držím palce, nech sa ti podarí splniť tvoje ciele.

   Odstrániť
 4. Moc hezký motivační článek. Já osobně ještě pořádně nevím, co bych v květnu chtěla. Vlastně mě něco přeci jen napadá, od 11.5. nám v rámci rozvolňování opatření umožní návštěvu zumby bez roušky, takže se určitě chystám na lekci ke své cvičitelce. :) Ráda bych také udržela jízdu na kole, na kterou jsem se v posledních dnech dala. Dále doufám, že mě zase konečně chytne čtení a že získám novou inspiraci na filmy, které bych ráda sledovala třeba jako kulisu při práci, ale nemám inspiraci na to, co si pustit.

  Lucka z Seriouszone

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem :) Dúfam, že sa to už začne uvoľňovať, no celkom som si aj zvykla na tie opatrenia. Mne to vyhovuje aj takto, hlavne treba rozumne uvoľňovať.

   Odstrániť
 5. Krásny plán na máj! Ja už sa pomaly strácam v tom, aký je deň a mesiac a posledné dni iba tak prežívam zo dňa na deň... Malé ženy som už začala čítať, ale poviem Ti - je to pre mňa veľký boj, hah :)

  ... a ďakujeme veľmi pekne za podporu nášho projektu Berivas! <3

  IVANNA MALIK / prečítaj si: EVERY LAST WORD / TAMARA IRELAND STONE / sleduj ma na IG: @ivannamalik_

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem :) presne tak, tiež sa strácam v dňoch, akurát odpočítavam do štátnic.

   Odstrániť
 6. Veľmi pekny a inšpiratívny článok! :) Držím ti palce nech všetko zvládneš ja by som mala začať viac čitať a cvičiť
  www.veraparadis.com

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem krásne! :) Aj ja držím palce s čítaním a cvičením :)

   Odstrániť
 7. Tvoje články ♥ V prvom rade sa musím v máji sústrediť na skúškové, ale verím, že to bude okej, ale okrem toho by som sa rada niekde pohla s mojím tancom, Už dlho mám pocit, že stále robím tie isté veci.. Ale zhodneme v bode s filmami. Do môjho watchlistu pribúda film za filmom. Či už sú to povinné filmy, alebo tie ktoré si chcem pozrieť ja. A rada by som obmedzila seriály a konečne sa do tej kinematografie viacej ponorila
  xxx Alexandra z MS ALWAYS LATE

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ♥♥♥... Držím palce ku skúškam! Nech sa Ti všetky podaria a môžeš sa venovať tancu a ostatným záležitostiam :)

   Odstrániť
 8. Ach, milujem tvoje články. Tá láska, dobro a pokoj, ktorý z nich vyžaruje, sú až návykové 🥰
  Na Little Women sa v blízkej dobe chystám i ja — v poslednej dobe som sa pustila do klasickej literatúry a zoznam kníh, ktoré chcem prečítať, je pomerne dlhý, no veľmi si chcem pozrieť film k Little Women, no predtým si chcem prečítať predlohu :D Na pesničky určite mrknem, lebo práve na jar zvyknem počúvať niečo jemné a pohodové (a nie depresívne ako na jeseň, haha). A ďakujeme krásne za spomenutie Berivas — veľa to pre nás znamená 😍

  SIMPLY BERENICAFacebook PageREAD ABOUT "WHY CHOOSE ORGANIC COTTON"

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem kráááásne zlato! Ani nevieš ako si ma potešila 💗 Presne aj ja sa akosi vraciam ku klasike. A áno, ročné obdobie veľmi ovplyvňuje hudobný výber, tak ako aj samotné počasie 💗

   Odstrániť
 9. Tento článok považujem za nádherný štart do nového mesiaca. ♥ Je veľmi inšpiratívne vidieť, ako venuješ čas tomu si naozaj premyslieť a zhrnúť, čomu chceš vlastne venovať svoj čas a pozornosť (rovnako ako v článku "malé a veľké sny"). Navyše sa ti všetky fotky a koláže tak pekne vydarili, že to je pastva pre dušu aj oči.

  Ja sa teraz sledovaniu filmov/seriálov skôr vyhýbam, pretože som v poslednej dobe vždy zaspávala tak, že mi niečo hralo v pozadí, no a odkedy sa snažím ísť už rovno spať, tak si myslím, ža sa mi zlepšil aj spánok. :D Thinking fast and slow čítam už nejaký čas tak, že sa k nej opätovne vraciam, no keďže je to celkom odborne napísaná kniha a mám ju v AJ, vyžaduje si naozaj vysokú pozornosť, aby som pochopila podstatu textu.

  Prajem ti, aby sa ti darilo v každom aspekte a naplno si si užila tento mesiac. Takisto ti touto cestou chcem poďakovať za zmienku svojho mena v článku. Neskutočne si to cením a zalieva ma to radosťou. ♥

  blog emptycoffeecups.co

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Veľmi pekne ďakujem! 💗 Sama som nečakala toľko ohlasov, ale je to úplne nádherné, že to takto berieš. Vážne ma to veľmi teší :)

   No, čo sa filmov a seriálov týka, pozerám cez deň ak mám čas. Večer som hodinu pred spánkom už bez mobilu a akýchkoľvek technológií, čo mi taktiež veľmi pomáha. Čo sa AJ týka, chápem, ja síce žijem bilingválne, takže už aj premýšľam niekedy "v angličtine" ale ďakujem za radu, budem jej jednoznačne venovať väčšiu pozornosť :) A nie je zač!! Ja ďakujem, za motiváciu a inšpiráciu 💗

   Odstrániť
 10. Si veľký vzor. :) Inak ak sa ti film Time Traveller's Wife zapáči, odporúčam určite prečítať aj knihu. Tá sa mi páčila oveľa viac ako filmové spracovanie. ;)

  Sabi z blogu Beautiful savage

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Sabi, prosím ťa! 💗 Ďakujem krásne. A áno, už aj nad knihou premýšľam :)

   Odstrániť
 11. Ja zatiaľ žiadne plány nemám, pretože stále čo si naplánujem, tak to nevychádza. Motivovala si má s tým, že by som mohla prečítať viac kníh 🙂
  Budem rada ak sa zastavíš aj na mohol blogu.
  Môj blog: www.lifeforjul.blogspot.com

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Rozumiem, tiež som to tak mala, no nejako sa mi poslednú dobu trošku viac darí v plánoch 😁 Verím, že sa bude dariť aj tebe!

   Odstrániť

Prečítania blogu

Sledovatelia blogu

Môj Pinterest