Košice, Slovensko

Apple iPad & Pencil — Vyhodené peniaze alebo nenahraditeľný pomocník?


Tak, je to tu. Prvá technologická recenzia na tomto blogu. V tomto článku by som sa s Vami chcela bližšie pozrieť na iPad a Pencil od značky Apple. Na začiatok však špeficikácie, ktoré sa Vám posnažím laicky vysvetliť.

Značka: Apple
Produkty: iPad 2019 (7. generácia) Wi-Fi, 128Gb, zlatý a Pencil 1. generácie
Ceny: iPad - od 459€, Pencil - od 99€ (ceny sa môžu líšiť v závislosti od predajcu, ale vo väčšine prípadov sa dá objaviť až 9% zľava prostredníctvom rôznych predajcov)
Viac informácií o parametroch pre iPad a Pencil.

iPad s 10,2'' palcovým displejom, bol mojou jednoznačnou voľbou a veľkostne by sa dalo povedať, že je zlatou strednou cestou medzi iPadmi. Je kompaktný, takže sa bez problémov vmestí aj do kabelky, a zároveň je dostatočne veľký výkonný na všetky úkony v porovnaní s menším notebookom. Ako vidíte, ide o minuloročný model, preto je ešte stále celkom aktuálny a nijak nezaostáva za najnovšími modelmi. Podporuje Smart Keyboard (a iné Bluetooth klávesnice), čo z tohto tabletu jednoznančne vytvára prakticky plne funkčný notebook.

Tak ako väčšina Apple produktov, aj iPad je veľmi elegantne vyzerajúcim tabletom a kvôli mojej neškodnej obsesii rosegold farbou som siahla práve po odtieni gold (ktorý mimochodom nie je až tak "gold", skôr práve rosegold). Čo sa veľkosti pamäte týka, aj keď ho neplánujem veľmi zahltiť nepotrebnými súbormi, jednoznačnou voľbou bola 128Gb verzia. Viem, že sa na túto kapacitu môžem spoľahnuť aj čo sa ateliéra týka a zároveň nemám najmenší problém využívať iPad aj na moje štúdium. 


Taktiež disponuje Retina displejom, na ktorom všetky farby nádherne vyniknú a musím priznať, tá kvalita videí a fotografií na ňom je jednoznačne bezchybná. To čo sa na iných displejoch zdá ako farebne splývajúce, iPad oveľa lepšie zobrazí.

Fotoaparát iPadu síce nie je veľmi dôležitou súčasťou, avšak tých 8Mpx je viac než super na to, že ide o tablet a nie mobil. Čo sa predného fotoaparátu týka, na videohovory stačí priam ideálne aj keď ide len o 1,2Mpx. Blesk bohužiaľ iPad nemá, no zatiaľ som sa nepristihla pri tom, že by som ho potrebovala. 

Výdrž batérie je oficiálne písaná ako 10 hodín, čo znie celkom realisticky pri využívaní jednej aplikácie nepretržite (napríklad hudba). Pri mojom používaní (hodina-dve denne ProCreate + Spotify) tablet nabíjam približne 2x do týždňa. Samozrejme, multitasking na viacerých aplikáciách jednoducho bude rýchlejšie vybíjať batériu (čo je vlastne normálne pri asi všetkých technologických zariadeniach). 

V neposlednom rade podporuje Apple Pencil, ktorá v košíku pristála tiež. Ide o Pencil prvej generácie z roku 2018 a neviem si bez nej predstaviť fungovanie na iPade (dokonca sa stáva, že ňou šťuchám aj do mobilu a premýšľam prečo to nejde :D )

Ako mať iPad aspoň o trošku lacnejšie?

Základom je samozrejme sledovať ceny na trhu. Momentálne s príchodom nového iPadu na trh, zlacnel o určitú čiastku tento a staršie modely. Môj bol kupovaný cez DATART, kde si viete vytvoriť VIP účet, prípadne niektorí z Vás majú VIP účet cez vlastnú prácu, respektíve cez prácu Vašich rodičov. Taktiež oficiálni reselleri Apple produktov (iStores, iStyle) ponúkajú zľavy pre študentov. Tiež je fajn pozrieť kupóny a zľavy z ISIC-u, prípadne iných zľavových kartičiek. Kupóny sú niekedy vážne veľmi nápomocné a každé euro či 10 dolu sú výhodou. Hlavné je neulakomiť sa, ale počkať, prezerať ponuky a verte či nie, zadarí sa!

Moje prvé pocity z používania

Viete aké to je, keď si splníte takýto hmotný sen? Opatrnosť pri odbaľovaní, správate sa k tomu ako k nejakému bábätku. Prvé dni som sa jednoducho nevedela vynadívať, čím skôr som kupovala obal a sklo, pretože pre mňa ide o vážne veľmi cennú záležitosť (aj z iných osobných dôvodov) a celkovo sa vždy o svoje technológie starám s veľkou opatrnosťou. 

Pri prvom zapnutí som, presne ako pri mojom prvom iPhone 4s pred 6 rokmi, bola opäť raz prekvapená tou rýchlosťou a pohodlím. Do pár minút som mala všekto nastavené, stiahnuté a pripravené na používanie. Narozdiel od iPhone (neviem ako to funguje teraz) je iPad veľmi dobre optimalizovaný už aj na sťahovanie súborov z internetu. Trvalo to síce dlho, no dočkali sme sa. 

Zvykanie si na iPadOS bolo jednoduché, všetko je prehľadné, elegantné a optimalizované pre najväčšie pohodlie pri používaní. Keďže som už Apple účet mala, jednoducho som sa prihlásila a všetko spred 6 rokov som mala okamžite po ruke.


Aplikácie, ktoré sú "must have" pre iPad

Okrem klasických sociálnych sietí ako Facebook, TikTok (áno, už aj ja), YouTube, Pinterest či Instagram, som si sťahovala a zakúpila aj aplikácie pre všetky ostatné činnosti.

Brushes For Procreate - množstvo krásnych doplnkových štetcov pre aplikáciu Procreate
Canva - najlepší nástroj pre rôzne grafiky, prezentácie (life hack do školy!!!), príspevky na sociálne siete
GoodNotes - zakupujem o pár dní, avšak ide o veľmi odporúčanú a spoľahlivú appku fungujúcu ako zošit
GoogleCalendar - mám v ňom jednoducho všetko, je elegantný, spoľahlivý a prepájam ho so všetkými zariadeniami
GoogleDrive - bez toho by môj život nebol :D Úložisko od Google, kde mám všetko od školských vecí, cez ateliérové produkty a freebies priečinok, ktorý pre Vás pripravujem!
Excel - veľmi rada si organizujem objednávky, financie, newsletterové kontakty (pre freebie club)
Lightroom - importovala som si moje najpoužívanejšie presety a nepotrebujem ani plnú verziu
MicrosoftTeams - dištančné štúdium, čo dodať
MilkShake - vytváranie združených linkov do Instagramového bio, veľmi handy a elegantná aplikácia
Notion - v tejto aplikácii sa ešte učím pracovať, no funguje ako osobný journal a veľmi mi pomáha pri plánovaní vecí do školy
OI.Share - pre používateľov Olympus fotoaparátov so zabudovaným wi-fi na sťahovanie fotografií a videí priamo z fotoaparátu
Outlook - môj univerzitný mail, nevyhnutnosť pre dištančné
Procreate - platená, no zaručene najlepšia aplikácia na kreslenie, vytváranie gifov a grafík. Aplikácia sa platí jednorazovo (tuším 6,99€, nie som si 100% istá) a máte ju plne k dispozícii so všetkými funkcionalitami
Sell On Etsy - ako správna "small business owner" jednoducho potrebujem vedieť ako sa môj obchod má :)
Snapseed - aplikácia na úpravu fotografií, obdobná k Lightroom
Spotify - funguje ako verzia pre notebook, čo ma veľmi potešilo
Word - už len počkať na klávesnicu, a budem fungovať ako s notebookom (aplikácie Office sú samozrejmosť)


Výhody iPadu
+ Elegantný dizjan
+ Cenovo dostupný vzhľadom k parametrom
+ Bezproblémové fungovanie
+ Plne nahrádza notebook v kombinácii s klávesnicou
+ Veľkosťou je úplne ideálny, vhodný na cesty, do kabelky
+ Skvelá výdrž batérie
+ Dokonalý displej
+ Prepracovaný operačný systém
+ Ako jeden z mála technologických produktov (nevedno prečo) neunavuje moje oči, nech som na ňom akokoľvek dlho

Nevýhody iPadu
- Funkcia Scribble funguje len pre anglický jazyk (mne ako bilingválnej to vôbec nevadí, niekomu však môže táto funkcia chýbať)

Výhody Pencil
+ D o k o n a l e  sa s ňou pracuje a kreslí
+ Padne do ruky, prekvapivo sa nekĺže
+ Rýchle nabíjanie

Nevýhody Pencil
- Pôsobí veľmi krehko
- Nabíjanie cez iPad je trošku nedomyslené

Moje odporúčania pre čo najefektívnejšie používanie iPadu
  • Za mňa je veľkou výhodou klávesnica, či sa už rozhodnete investovať do obalu s klávesnicou, alebo bluetooth od značky Logitech či iných. Ak mienite využívať iPad ako malý notebook či v škole, klávesnica je "must have".
  • Obal je nevyhnutnosťou tak či tak - better safe than sorry
  • Rovnako tak aj sklo na displej. Pri kreslení máte pocit akoby tam ani nebolo
  • Pencil je síce investícia, ktorá nedáva spočiatku zmysel, no jednoznačne sa oplatí a uľahčí prácu s iPadom.
  • Nepreťažovať, využívať ho zmysluplne. Stále ide o tablet, nie nejaký nesmierne výkonný počítač. Pri rozumnej starostlivosti jednoducho vydrží.
  • Aj napriek tomu, že ide o Apple a tá cena je jednoducho vyššia, v tomto prípade jednoznačne odráža kvalitu zariadenia, obsahu a funkcionality.
Tieto produkty nie sú žiadnou spoluprácou a už v žiadnom prípade nejakým mojim "chválením sa". Táto recenzia bola dosť žiadaná a sama som nevedela, či ju vôbec písať mám. Chcem Vám však ponúknuť môj pohľad na tieto produkty, či sa oplatí ich kúpa a ako mi pomohli či nepomohli. 

Verím, že Vám táto recenzia pomohla pri rozhodovaní a určite dobudúcna plánujem viacero článkov o iPade a mojej produktivite v súvislosti s jeho používaním. Za mňa ide jednoznačne o výborného, kompaktného a elegantného pomocníka pre môj Ateliér, ale i štúdium. Ak váhate s jeho kúpou, určite vedzte, že má mnohostranné použitie a ak viete, že ho využijete, choďte do toho! Teším sa na Vašu spätnú väzbu a vidíme sa čoskoro pri ďalšom článku. 

Aké aplikácie využívate vy (či už na úpravu fotiek, kreslenie, produktivitu...)? Vlastníte iPad alebo o ňom premýšľate?


Komentáre

Zverejnenie komentára

Prečítania blogu

Sledovatelia blogu

Môj Pinterest