Košice, Slovensko

Dávajte si pozor s čím začínate — Prečo je MLM problematické?Všetci to dôverne poznáme. Multi-level marketing známy ako MLM či pyramídová schéma. Tí, ktorí si myslia, že ide len o rôzne poisťovacie služby, finančnú gramotnosť či inak ekonomicky zamerané MLM spoločnosti, sú na omyle. MLM je všade okolo nás, v rôznych oblastiach. Zväčša to je práve katalógový predaj, kozmetika, potreby do domácnosti a nie je úplne jednoduché odhaliť takúto schému, kým sa do nej jeden predovšetkým nezapojí. Samozrejme, MLM produkty mnohí poznáme a často si ich aj kupujeme - či ide o Avon, Oriflame, Mary Kay (s ktorými som ukončila spoluprácu nakoľko nemienim MLM akokoľvek ďalej podporovať a propagovať). Zoznam všetkých najznámejších MLM spoločností uvádzam na konci článku. Základným rozdielom medzi MLM a pyramídovou schémou je, že MLM sa zameriava práve skôr na nábor ako na predaj produktov ako to je u pyramíd.

Oslovovanie ľudí aby sa zapojili do MLM je zväčša identické naprieč schémami. Osloví vás úplne náhodný človek, ktorý vás na sociálnej sieti ani len nesleduje, alebo ak áno, tak len chvíľu predtým ako vás oslovil. Prípadne to je starý známy, stará známa, bývalá spolužiačka zo základnej, ktorá o vás posledných 7 rokov nezakopla, ale zrazu s vami chce ísť na kávu alebo si "len tak" zavolať. Zvláštne, ale mnohí ľudia na tom nič podivné nevidia.

Na základe viacerých zdrojov je MLM spôsob marketingu, ktorý využívajú spoločnosti priameho predaja, kedy svojich existujúcich distribútorov/predajcov podporujú k tomu, aby nachádzali ďalších distribútorov/predajcov. Týmto predajcom, ktorí sú takzvaní "náborari" sa vypláca isté percento z predaja tých pod nimi. Jednouchá pyramída. Často sa preto títo predajcovia zamerávajú viac na konkrétny nábor nováčikov, ako na konkrétny predaj.

To vedie k tomu, že tí na vrcholku pyramídy zarábajú najviac a všetci pod nimi často krát omnoho menej, alebo dokonca nezarábajú vôbec. 

Aké sú teda najčastejšie problémy s MLM?

Zneužívanie zraniteľných osôb, predovšetkým žien. MLM je priam živnou pôdou pre zraniteľné osoby. Patria sem matky samoživiteľky, nezamestnané osoby alebo ľudia s nízkou úrovňou obchodovateľných schopností. Personalisti môžu tiež využiť ich neistotu ako taktiku, ktorá okrem veľkého príjmu sľubuje rýchle chudnutie alebo zdravšiu pokožku, vyššie sebavedomie, mnoho benefitov. Tvrdia, že po prihlásení môže byť niekto sám sebe šéfom. Je to lákavý koncept pre tých, ktorí zápasia s financiami. Prihlásenie však má svoju cenu.

Mnoho predajcov/predajkýň prichádza o svoje peniaze

Z týchto osôb sa stávajú zadĺžení ľudia, ktorí aj to posledné vrazia do tohto pofiderného marketingu za vidinou úspechu. Najväčším problémom MLM je, že väčšina distribútorov nedosahuje zisk. V skutočnosti väčšina nakoniec dokonca príde o peniaze, mnohí upadnú do dlhov spolu so svojou rodinou. Podľa FTC stratí až neuveriteľných 99% prijatých predajcov peniaze. 

Narušenie vzťahov s rodinou a priateľmi

Kvôli agresívnej náborovej taktike, ktorú používajú distribútori, často stratia takíto predajcovia priateľov alebo odcudzia svojich vlastných rodinných príslušníkov. Distribútori cítia obrovský nápor zhora a často budú takí vytrvalí, že skôr odvrátia ako prilákajú nových ľudí. Ľudia mimo bubliny MLM môžu vidieť potenciálne problémy s týmito spoločnosťami, zatiaľ čo distribútori neuznávajú problémy, pretože sú zameraní výlučne na zarábanie peňazí. Niektorí bývalí členovia označili spoločnosti za takmer kultové a tí, ktorí sa rozhodnú odísť, môžu dokonca zažiť obťažovanie alebo šikanu.

Šikana, falošné nádeje

MLM je založený na tom, ako už nikdy nebude musieť človek, ktorý sa zapojí, pracovať normálne. Budete pánom svojho času, nebudete mať nikoho nad sebou (vlastne áno, ale to vám doslova nepovedia), všetci ste si v spoločnosti rovní... Mažú vám med okolo úst o tom, koľko budete zarábať, na aké dovolenky pôjdete, aké sebavedomie budete mať a aký neskutočný sebarozvoj ponúka MLM. Pravda je však inde. Na dovolenky pôjdete, zisk bude malý ale zhora budete stále pociťovať nátlak, že ak ešte trošku vydržíte, tie peniaze prídu. Čo ak sa pokúsite odísť z MLM?

Vtedy nastáva nátlak iného charakteru. Môže prísť vyhrážanie, môžu prísť urážky, verbálna šikana, agresia. Rôzni samozvaní "direktori" urobia všetko čo je v ich silách, aby ste neodišli. A tak aj ľudia, ktorí chcú odísť, cítia záväzok voči spoločnosti. A to nehovorím o zmluvách, ktoré títo distribútori/predajcovia podpisujú.

Zoznam najznámejších slovenských a svetových MLM
 • TianDe
 • Forever Living
 • Zinzino
 • Oriflame
 • Avon
 • OVB
 • Bývalé AFG (Akadémia Finančnej Gramotnosti)
 • MaryKay
 • DoTerra
 • Sirael Cosmetics
 • LR health & beauty
 • Jeunesse Global
 • Herbalife
 • Tupperware
 • Dr. Egrt
 • Mladí a úspešní
 • Lyoness
 • NuSkin
 • Essens
 • Agel
 • Vorwerk
 • Young Living...
A je ich omnoho viac (napríklad podobný zoznam nájdete na Reddite). Často existujú aj bezproduktové MLM akými je napríklad Mladí a Úspešní. Z ich stránky reálne nezistíte nič. Ide o modernú, prehľadnú stránku, na ktorej veľmi nemáte kam zablúdiť. Samozrejme, už tam odhalíte niečo čo je trošku "off". Vety o tom ako môžete cestovať, zabávať sa, plniť si sny, zažívať úspech a zarábať online. Do toho ešte pekné video o tom ako si užívajú svoj život v takzvanej práci. Na stránke teda zisťujeme, že ide o online biznis (viac nešpecifikovaný), akýsi vzdelávací systém, projekt zameraný na osobnostný rozvoj, zábavu, úžasný tím. Často vás skontaktujú hlavne mladé študentky či mamičky, ktoré bažia po finančnej slobode, ocenení, zážitkoch. Práve cestovanie je veľmi pekné lákadlo, veď kto by nechcel cestovať?

Avšak ani zo stránky a ani od slečny, ktorá ma skontaktovala, som nezistila o čo vlastne ide. Zo zdroja, ktorý nechce byť nijako medializovaný, som mala možnosť zistiť ako prebieha taký nábor.

"Napísala mi na Instagrame, do správy. Bolo mi divné, že ma ani nesleduje, len mi vypisuje aký úžasný profil mám, a že snívala o tom ako sa chce osamostatniť, mať vlastný byt a ako chce mať pekné peniaze a zároveň pomáhať iným. Pár prázdnych slov o tom aké "to" tam je úžasné, ale nepovedala čo je "to". Keď som jej odpísala, že mám záujem, odmietala mi povedať viac, vždy opakovala len to, že mi chce zavolať. Ten hovor trval možno tak dve tri minúty a bolo na nej jasne počuť, že len niečo číta z papiera - často sa zakoktávala, prečítala o vetu ďalej - jednoducho tragikomédia. Ako sme dovolali, poslala mi odkaz cez ktorý sme sa mali o dva dni spojiť cez videohovor. Zavolala mi nejaká direktorka - zakladateľka projektu a potom sa pripojili viaceré mladé slečny. Dozvedela som sa teda, že nejde o predaj kozmetiky, ale o predaj členstiev ďalším novým členom. Samozrejme mi hovorili o tom ako budem cestovať, ale pre mňa to už bola veľká hlúposť a naivita. A aby toho nebolo málo, spolupracujú s Oriflame."

Ono spohľadu niekoho neskúseného to MLM vyzerá celkom zaujímavo. Skupina ľudí, ktorá vás bude podporovať, navzájom si budete lichotiť, hrať sa na veľké biznisženy. Viac však na tom stratíte ako získate. Stratíte peniaze, zisk bude minimálny, jedine budete zarábať na tých nad vami a vám sa reálne mesačne nedostane ani suma minimálnej mzdy. Čo je na tom ešte smutnejšie je, že si tieto mladé slečny ani neuvedomujú, že ide o MLM a často krát ani nevedia čo MLM je. Ak už sa ich opýtate či ide o MLM, povedia, že určite nie. Koľko klamstiev, a to tam ešte ani nie ste, že?

Je potrebné aj v tomto smere ukazovať realitu mladým slečnám na internete, pretožez z takého marketingu je len veľmi ťažké odísť. Zmes nátlaku, motivačných rečí a neskoršej šikany môže viac ublížiť. Normálna práca či brigáda nie je na hanbu ani na smiech. Úspech sa dá získať aj inak a sebavedomie tiež. Takouto prácou môžete jedine stratiť - prísť o priateľov, rodinu, zadĺžiť sa, len kvôli tomu, že vám niekto namaže med okolo úst, aké úspešné budete.

S takýmito značkami už u mňa spoluprácu neuvidíte. Produkty Mary Kay, Avon, či Oriflame dopoužívam, ale ďalej nakupovať, respektíve získavať spoluprácou nebudem. MLM je novodobým otrokárstvom zraniteľných osôb. Bolo tu od nepamäti, no kedysi nebolo tak nátlakové ako teraz. A to je ten problém. Sama poznám mnoho osôb, ktoré do MLM spadli a po nátlaku na mňa aby som sa zapojila, som kontakt prerušila. Neakceptujem takýto spôsob marketingu. 

V skratke - ak nie ste na vrcholku pyramídy, ste iba zdrojom peňazí pre tých nad vami. 

Možno to znie kruto, ale je to pravda. Hovoria o tom státisíce, či dokonca milióny skúseností ľudí po celom svete. Nepodporujte a ani sa nezapájajte do takýchto pofiderných marketingových schém. Aj keď vám bude predstavované ako sa po roku stanete direktorom a neviem čím všetkým. Je to len marketingový ťah na získavanie členov. 

Neodrádzam Vás od toho aby ste si vyskúšali MLM, zažila som AFG, Avon aj Oriflame a zažila som nátlak, ktorý neprajem nikomu. Vyhrážky mne i mojej rodine, ohováranie, verbálne urážky. Zraniteľnejšími ľuďmi to môže nepekne otriasť, a niekedy aj tými, ktorí sú silnejšími osobnosťami. Odísť z MLM nie je tak jednoduché, a obnovovať narušené kontakty a vzťahy s rodičmi a priateľmi môže byť veľmi náročné. Premýšľajte na čo sa dávate. A hlavne, čo podpisujete.

P.S. Boss Babe sa môžete stať aj inak, tak aby ste nespadali do tejto definície


Komentáre

Zverejnenie komentára

 1. Oh Viki ďakujem za tento článok! Veľmi múdre slová a verím, že pomôžu veľa ľuďom.
  xxAlexandra MS ALWAYS LATE

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Z marketingového pohľadu je MLM úplne dokonalé, lebo do reklamy netreba vraziť absolútne nič a značku ľudia propagujú sami, ktorí "dobrovoľne" oslovujú najväčší možný počet ľudí, značku a produkty chvália nebies a spravia všetko preto, aby predali čo najviac. Ale je mi smutno, keď vidím, že niekto spadol to takejto pyramídy a fakt úprimne vidí, že na tom vie zarobiť, pritom presne ako hovoríš, pre drvivú väčšinu to má buď nulový alebo fakt zanedbateľný finančný zisk. A pritom by mamičky alebo slečny vedeli zarobiť oveľa viac, keby svoj čas, vedomosti a peniaze investovali niekam inam 🤷🏼‍♀️🤷🏼‍♀️
  Úžasný článok!

  SIMPLYBERENICAINSTAGRAM GIVEAWAYREAD ABOUT "THE BEST VEGAN CHEESES AND WHY WE LOVE THEM"

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Presne, ono pre tých navrchu je MLM len a len super, veď vtedy je fakt každý sám sebe pán, či direktor ako sa oni oslovujú. Presne to ma na tom najviac mrzí, útočenie na prakticky bezbranné, jednoduchšie zmanipulovateľné osoby.

   Odstrániť
 3. Skvělý článek, který mi v podstatě potvrdil to, co si i já o MLM myslím. Mám/měla jsem okolo sebe víc lidí, kteří se zabývají finančním poradenstvím ve struktuře MLM a upřímně se mi z těch lidí až zvedá žaludek.. Sama jsem se nevědomky nechala zlákat na pohovor a na úvodní "přednášku" ohledně finančního poradenství, odcházela jsem s pracovním sešitem, kam jsem měla zapsat cca 150 potencionálních klientů z řad mých blízkých a už v tu chvíli jsem věděla, že to neudělám, od začátku jsem z toho neměla dobrý pocit a celé mi to bylo velmi nepříjemné. Nevěřím tomu, že mladí lidé, kteří si koupí oblek a sotva studují, jsou kvalifikování na to, někomu radit v oblasti financí.. Upřímně mi není ani moc dobře být v blízkosti takových lidí. Přítelův kamarád v této oblasti dělá a když jsme u něho byli, tak mi bylo skoro až zle z toho, jak měl dokonalý přehled o spolužácích ze základy, z toho, jak jim píše k narozeninám, aby o nich něco věděl atd.. Hned jsem v tom viděla MLM a bylo mi to nepříjemné.

  Another Dominika

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Veľmi pekne ďakujem za Tvoj komentár 🤍 Tiež mám okolo seba veľmi veľa ľudí, sama som si to vyskúšala a som rada, že máš na to rovnaký názor

   Odstrániť

Prečítania blogu

Sledovatelia blogu

Môj Pinterest