Košice, Slovensko

Ošiaľ virtuálneho sveta menom Clubhouse — Prečo nutne nepotrebujete túto appku?


Dnes by som sa chcela trochu viac venovať téme Clubhouse. Ide o popravde nie až tak veľmi novú aplikáciu, ktorá existuje od Apríla 2020. Funguje výlučne na báze rozhovorov v jednotlivých takzvaných miestnostiach a momentálne len pre užívateľov iPhone a iPadov. Na tom by samozrejme nebolo nič zlé, ale s postupom času sa čoraz viac odhaľujú isté úskalia, prečo Clubhouse nemusí byť úplne v poriadku.


Preto som si urobila skromný výskum a prešla mnoho rôznych zdrojov, aby som Vám mohla priniesť môj názor na túto tému. Samozrejme, môžete si urobiť vlastný názor a ak ste spokojní s využívaním tejto aplikácie, je to len a len super. 


Sociálne siete tvoríme my. My sme tí, ktorí vyhľadávame a algoritmus sa nám len prispôsobuje. Keď si raz či dva krát vyhľadáte ako schudnúť, algoritmus Vám to bude ponúkať viac a viac. Staviať na tom všetko čo Vám internet "vypľuje". Sama viem, že v momente keď som mala mental struggles a vyhľadávala som trošku... temnejšie témy... odrazu boli všade. Odrazu som bola obklopená podobnými ľuďmi, zaslepenými tým, ako je super ubližovať si, ako na to, ako sa stať anorektičkou či bulimičkou. Je to hrozné, ale deje sa to. Len a len my máme tú schopnosť odísť z toho začarovaného kruhu.


Žijeme v dobe, kedy podľa môjho názoru sa až príliš dbá na to, že každý môže mať svoj názor. Nehovorím, že to je vždy nevyhnutne zlé. Ale odrazu je každý prehnane vokálny ohľadom vecí, kde si napríklad ja skôr vypočujem odborníkov. Všetci zrazu edukujú v oblasti psychológie a duševného zdravia či well-being, pričom nie sú ani psychológovia, ani žiadni "koučovia". Rozumiem, téma selfcare je dôležitá a určite je potrebné povzbudzovať ľudí k tomu aby pomoc našli. Ale vážne si myslíme, že nejaká osoba z instagramu, ktorá má viac ako 10k sledovateľov môže edukovať v oblasti toho čo robiť, aby sme sa cítili psychicky dobre? To nehovorím o ľuďoch, ktorí si dovoľujú na sociálnych sieťach pomáhať ľuďom, ktorí im napíšu so svojimi problémami, často psychického razu, kedy je potrebné vyhľadať odborníka. Čo sa to stalo? 


Prečo odrazu veríme ľuďom len podľa počtu ich sledovateľov, a nie odborníkom?


 Áno, veľmi chválim ľudí, ktorí vždy na sociálnych sieťach pri podobných témach odkážu na hľadanie pomoci, na rôzne poradne akými je napríklad IPčko, či iné krízové linky... Ale nie je to tak dávno, čo jedna slečna, ktorá má sotva 18, radila v stories jej rovesníkom, ktorí sa zverili s veľmi náročnými témami (sebapoškodzovanie, depresie, sexuálne obťažovanie). Samozrejme som jej písala, že by bolo super odporúčiť takýmto ľuďom odbornú pomoc, keďže ona na to kompetentná nie je. Ale odpovede som sa samozrejme nedočkala.


To ma vedie k tomu, čo by som v súvislosti s Clubhouse možno chcela viac rozobrať. 


Keď sa zaujímaš o nejakú tému, nerobí to z teba odborníka v danej oblasti.


Ani ja ako (snáď) budúcoročná magistra v psychológii si nedovoľujem nejako edukovať v oblasti psychológie. A ak už niečo v tom zmysle poviem, vždy, ale úplne vždy, apelujem na to, aby ľudia dôverovali výlučne odborníkom. Nie som kompetentná na to, aby som si už teraz dovolila dávať nejaké odborné rady a hrať sa na terapeutku či psychologičku. Práve preto aj keď ma psychológia veľmi baví a fascinuje, nechcem svoj blog a svoje pôsobenie na internete obrátiť na niečo odborné. Edukovať  istým spôsobom budem, rada Vám poviem o témach akými sú napríklad kognitívne skreslenia, či rôzne "efekty", ale jednoznačne sa nebudem hrať na niečo, čím ešte nie som. Na osvetu v psychológii, či dokonca iných odboroch, máme vyštudovaných ľudí, ktorí tomu všetkému venovali minimálne tých 7-8 rokov štúdia a ďalších kopec rokov praxe


Clubhouse, podľa môjho názoru, dal ľuďom možnosť "hrať" sa na takýchto odborníkov. Sloboda slova je super, ale zišlo by sa s ňou vedieť narábať. Nie každý názor je validný a správny. Ja sama počúvam často podcasty a som aj v Clubhouse, avšak jediné čo som si na tejto aplikácii zatiaľ všimla, sú ľudia, ktorí si majú potrebu niečo dokazovať. Byť počúvaní. Byť braní za slovo. 


Clubhouse v skratke

 • bezplatná, výlučne audio aplikácia, kde sa môžete porozprávať s kýmkoľvek  o čomkoľvek
 • dostanete sa do nej zatiaľ len pomocou pozvánky (ktoré máte po registrácii k dispozícii tri, a aktivitou viete získať ďalšie)
 • vyberiete si "miestnosť" s témou, ktorá vás zaujme a počúvate celebrity, subjektívnych expertov a kohokoľvek kto si zmyslí, že chce učiť o tom ako správne robiť... všetko :D
 • zatiaľ je len pre iOS používateľov, neexistuje ani webová verzia

Clubhouse nemusí byť úplne zlý...
 • networking, edukácia, spolupráca, zviditeľnenie sa, vytváranie nových priateľstiev
 • možnosť ukázať sa vo svetle "autority"
 • bezplatné edukovanie od expertov
 • spoznanie nových, skvelých ľudí
 • možnosť dostať sa bližšie k určitým celebritám
 • exkluzivita - ste súčasť určitej skupiny ľudí

A problémy v skratke...
 • aktivitu prevzali influenceri, a "umlčali" odborníkov
 • nedá sa nijako "moderovať" obsah konverzácií
 • scammeri, pyramídové schémy, multilevel marketing a podvody sú samozrejmosťou
 • nikto nezastaví dezinformácie a dezinterpretácie rôznych tém
 • neprístupné pre ľudí so sluchovým postihnutím
 • problémy so súkromím (čoskoro viac v ďalších odsekoch)
 • ďalšia platforma, kde "musíte" byť aktívni (fakt nemusíte)
 • ak nie ste súčasťou napríklad z technických dôvodov... ste vyčlenení, ochudobnení

A teraz to najhoršie
 • existujú miestnosti určené na nenávistné prejavy proti LGBTQ+, moslimom, židom, ľuďom tmavšej pleti, ženám a iným minoritám
 • prejavujú sa tam osoby, ktorým bolo zakázané používať napríklad Facebook, Instagram či iné platformy
 • nacisti, fašisti a rôzni konšpirátori nie sú nijako obmedzení v ich názoroch
 • aktivita sexuálnych predátorov, nevhodných posmeškov...
 • tieto problémy nie sú nijako riešené.

Neexistujú žiadne "lajky a dislajky", nie je možné zasiahnuť do konverzácie, alebo poukázať na fakty.
 
Riešenie, ktoré odporúča Clubhouse?

"Zablokujte si takých ľudí."


Poďme ale k tomu, prečo je Clubhouse vážne problematickou aplikáciou.  


⋒ Odovzdávate jej všetky svoje kontakty


Samozrejme, toto robí Facebook, toto robí Instagram a neuveriteľné množstvo aplikácií, ktoré v mobile máme. Na Facebooku či Instagrame sa to však dá vypnúť. A na mnohých iných tiež. Tu? No, jednoducho nie. Ak Vás zaujíma ich celá Privacy Policy, viac si viete prečítať v týchto Podmienkach. Podmienky sú len v angličtine, čo je ďalší problém, ktorý sa vraj už rieši aj právnou cestou. Nikde v pravidlách nenájdete to, ako sa s dátami narába, či sa dá odmietnuť prístup k týmto dátam, alebo ako vlastne stiahnuť či odstrániť svoje dáta z aplikácie. A to je bod, kde celý problém začína.


⋒ Nedokážete si zrušiť účet


Dobre vedieť. Dá sa to, treba však napísať e-mail a čakať, či sa k nemu vôbec dostanú. Pri tom, koľko článkov momentálne prevalilo tieto problémy so súkromím, je otázne koľko účtov reálne dokážu odstrániť popri týchto e-mailových žiadostiach. 


⋒ Či chcete alebo nie, porušuješ nariadenie GDPR

Tým, že aplikácia funguje výlučne na pozvánky pomocou telefónnych čísel, a vy pozývate ostatných ľudí pomocou ich telefónnych čísel, porušujete nariadenie o ochrane osobných údajov. Áno, aj telefónne číslo je brané ako osobný údaj (nakoľko je viazané ku konkrétnej osobe), a tým, že zazdieľate toto telefónne číslo s aplikáciou Clubhouse, vlastne porušujete zákon. Skvelé, že?


Aplikácia už automaticky po Vašej registrácii vytvorí takzvané profily aj ľuďom, ktorých máte v kontaktoch. vidíte to na mieste, odkiaľ viete posielať pozvánky. Je viditeľné, koľko priateľov už má daný kontakt zaregistrovaných v  aplikácii. Clubhouse teda používa telefónne číslo pri všetkých účtoch, ktoré majú uložený daný kontakt. Príklad - ak nemáte Clubhouse, ale ste v kontaktoch v mobile rôznych ľudí, ktorí sú zaregistrovaní, vášmu známemu, ktorý je na Clubhouse ukáže Váš kontakt a napríklad, že 160 vašich priateľov (kontaktov) už Clubhouse má. Povedze, vyzerá to úplne v poriadku?


⋒ Žiadne súkromie


Máte verejný profil, vždy je viditeľné kto koho sleduje a kým je sledovaný, kto daného človeka pozval. Nie je možné tieto informácie ukryť a ako je uvedené v podmienkach, aplikácia si s týmito údajmi môže ďalej robiť čo chce


⋒ Myslíte si, že nie ste nahrávaní?


Ste na veľkom omyle. Síce jednotliví užívatelia nemôžu nahrávať konverzácie (stačí druhý mobil, tablet či akékoľvek iné zariadenie, a vlastne sa to dá aj tak), Clubhouse všetko nahráva. A čerešnička na torte, tieto nahrávky nie sú nijako šifrované. Všetko čo ľudia na Clubhouse povedia, tak nie je nijako chránené pred odpočúvaním. 


Nahrávanie môže byť dobré ak ide o kyberšikanu, prípadne rasistické, xenofóbne či iné šikanózne správanie v jednotlivých miestnostiach. 


Keď som si teda tak prešla podmienky, vlastne táto aplikácia zbiera úplne všetko, a nepovie na čo. Vždy je použité len iné synonymum k slovu "zbierať". Zhromažďujú, zbierajú, derivujú a vlastne vedia úplne všetko čo sa deje. Už nie je tak dobrý pocit byť tam, že?


Aby toho nebolo málo, podľa New York Times už aj Facebook pracuje na konkurencii pre Clubhouse. Zjavne sa tomu všetkému teda nevyhneme ani na iných platformách.


Je toto začiatok novej éry?


Ja osobne som si pár rozhovorov vypočula. Našlo sa aj pár reálnych odborníkov na danú tému, ale bohužiaľ prevažujú ľudia, ktorým ego stúplo príliš vysoko a sú takí samozvaní mentori na všetko. Riešia sa tam aj zaujímavejšie témy, nachádza sa tam mnoho ľudí, ktorí hovoria k veci a neriešia niečo v čom sa nevyznajú, ale hlavný problém podľa mňa budú práve tí, ktorým stúpne do hlavy to, že sa môžu vyjadriť k všetkému a ľudia ich budú počúvať.


A ak sa už v konverzácii objaví niekto, kto tvrdí opak alebo nesúhlasí, končí to z nejakej "veľmi odbornej" tematiky osobnými útokmi či kyberšikanou. Samozrejme, je to úplne iný zážitok počúvať akokeby podcasty priam naživo, ale povedzme si úprimne. Keď sa naše životy vrátia do normálu, budeme opäť cestovať vlakmi, autobusmi, lietadlami, zažívať svet trošku iný ale snáď normálny... Budeme chcieť zapínať túto aplikáciu, míňať na ňu dáta alebo sa odvšadiaľ pripájať len aby sme niečo nezmeškali?


Nie sme už teraz príliš prestimulovaní tým, že "zaostávame" kedykoľvek sme offline? Otvárať aplikácie s tým, že niečo môžeme zmeškať, je už teraz podľa môjho názoru celkom psychicky náročné a vyčerpávajúce. Kontrolujeme každý like, každý komentár, nové stories od ľudí, ktorých sledujeme. Nové príspevky, nové články, nové videá na Youtube či TikToku. Vážne chceme do života len ďalšie narušenie našej pozornosti?


Clubhouse mám aj ja, ale keď som tieto myšlienky zo seba konečne dostala, uvedomujem si, že najlepšie bude napísať mail o zrušenie účtu. V januári som si z mobilu a iPadu odstránila Facebook a Messenger a poviem vám, hneď sa mi trošku lepšie a ľahšie dýcha. Žijeme príliš rýchlo, aj napriek tomu, že zem sa stále točí rovnako. Čas stále plynie rovnako, avšak tým koľko trávime času na internete akurát strácame čas, ktorý sa dá využiť inak. Ale opäť raz pripomínam, sociálne siete tvoríme my. 


Čo vy a Clubhouse? Ste tam? Budete tam aj vtedy, keď bude dostupný pre Android? 


 

Komentáre

Zverejnenie komentára

 1. Fúha, o mnohých veciach som absolútne nevedela. Už len keď som prvýkrát kdesi videla, že na Clubhouse sa nedá zmazať účet, tak som bola veľmi prekvapená, ale to s telefónnymi číslami ma zaskočilo ešte viac. Ja hlavne nechápem pointu tejto aplikácie, obzvlášť keď sa v minulom roku stal taký populárny Zoom, na takéto rozhovory sa dá využívať Facebook, Google Meet a kadejaké ďalšie. A asi o to viac som v šoku, že sa táto aplikácia stala tak rýchlo populárnou; i keď na druhej strane, rovnako rýchlo na ňu všetci zabudnú a o pár mesiacov si nikto nespomenie, že čosi také kedysi existovalo 😅

  SIMPLYBERENICAINSTAGRAMNOVÝ ČLÁNOK — "Krása" řezaných květin a co se za ní skrývá

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Páni, vůbec jsem nevěděla o těchto problémech této sítě a je to pro mě jen důvod navíc aplikaci nestahovat a nepoužívat.. Upřímně ani moc nechápu, proč je kolem aplikace takový boom ;)

  Another Dominika

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Shiiit. Musím povedať, že si ma teraz celkom vyľakala Viky. Netušila som, že to môže byť až také "temné" miesto. Ja som ju úprimne moc neriešila, dokým mi kamarátka neposlala žiadosť. A úprimne sa mi páči ten nápad, ale nie je to niečo bez čoho by som sa nezaobišla. Asi je to vážne o tom koho tam človek sleduje a koho počúva. Ja sa jemne zaujíma o meditáciu, manifestáciu a takéto jemne spirituálne srandy a je tam veľa podporných skupín, kde každý môže povedať svoj problém a následne iný alebo speaker sa snaží nájsť to riešenie ale v mojom prípade v oblasti manifestácie a myslenia. Ale máš úplnú pravdu s tým, že asi nie každý na clubhouse je odborník. Nuž ale keby som tento článok čítala dva týždne dozadu asi by som si clubhouse nestiahla.
  xxAlexandra MS ALWAYS LATE

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Tyjo, to o té bezpečnosti a GDPR jsem vůbec nevěděla, i když mi to podle těch telefonních čísel mohlo dojít. Sama nemám ráda ani Facebook, nejradši bych si ho zrušila a z Messengeru přešla na Signal, což je nejbezpečnější sociální síť na posílání zpráv momentálně. Pamatuju si, jak jsem si kdysi stála z Facebooku velký zip soubor s věcma, který o mně Facebook ví a fakt jsem se zhrozila. Nemůžu říct, že na internetu o své bezpečí 100% dbám ale fakt se snažím a tohle je mazec. Jinak naprosto souhlasím s tím, že si tam každý hraje na odborníky. Já si Clubhouse založila snad úplně na začátku tohohle šílenství a bylo to super. Naopak tam byly místnosti snad jen s odborníky, teď už je tam každej a probírají se tam s prominutím sračky. Nemá to žádnou přidanou hodnotu, děti tam řeší svoje sexuální životy a drogové závislosti.. no upřímně už si nepamatuju, kdy jsem tu aplikaci naposledy otevřela a vůbec mi to nechybí:)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. O aplikaci jsem slyšela, ale nějak mě nezaujala, abych si jí stáhla. Jsem v tomto trochu konzerva a dávám přednost klasice jako je Instagram a Youtube. :D

  OdpovedaťOdstrániť
 6. O Clubhouse jsem nikdy neslyšela, čtu o tom poprvé a podle všeho, není o co stát :) Co mě ale přivádí k zamyšlení je tvůj předposlední odstavec o tom, že "zaostáváme", když jsme offline - a to je tíživý pocit, který znám a na jednu stranu mě docela štve, kolik času trávím sjížděním instagramu a kolik pozornosti věnuju obecně telefonu a často se přistihnu, že nevnímám věci kolem sebe, neposlouchám, co mi kdo říká. Přemýšlím, nakolik chci omezit sociální sítě, protože z druhé strany mě to baví. Baví mě sledovat určité příspěvky, články, novinky, být v obraze a sbírat inspiraci. A jelikož už sedím rok doma a každý den je únavně stejný, je to o to těžší odložit telefon, když virtuální život je momentálně o dost zajímavější.

  OdpovedaťOdstrániť

Prečítania blogu

Sledovatelia blogu

Môj Pinterest