Košice, Slovensko

Ako prežiť vysokú? — Môj posledný polrok predo mnou


Nikdy som nejako nepodávala úžasné výkony na VŠ. Vlastne som bola celkom priemerná a občas sa prihodilo aj nejaké to E, alebo dokonca FX. A je to vlastne úplne normálne. Unikátny návod ako VŠ prežiť neexistuje, ale rozhodla som sa Vám povedať niečo málo o mojej ceste štúdiom.

Nastupovala som s pocitom, že neviem. Je psychológia to pravé pre mňa? Prečo som nešla študovať angličtinu, keď už z nej mám C1? Nechcela som predsa dlho ísť na žurnalistiku? 

Vyberali sme si na strednej semináre a popravde, nevedela som. Dala som si biológiu, lebo tam šli aj moji priatelia. Dala som si náuku o spoločnosti, lebo tam bol môj ex. Takže séria nelogických rozhodnutí vyvrcholila tým, že som si podala prihlášku na psychológiu (jednoodborovú) a kombináciu psychológia + etika. Bola som mastermind už vtedy, ozaj. 

A ako vieme, prijali ma. Dokonca na obe. Prvé dva roky som sa však na psychológii vôbec necítila dobre. Dokonca ani správne. Dodnes neviem, či som len nevedela dostatočne na to aby sa mi psychológia viac zapáčila, alebo bol problém v trošku nelogickom študijnom pláne, kedy sme štúdium začínali predmetmi, ktoré nedávali žiaden zmysel.

Well, teraz som tu. Bakalár zo psychológie a v júni ma čaká (snáď) magisterský titul. A ako z mojich sociálnych sietí viete, rozhodnutie padlo. V lete ma čaká stáž v programe Erasmus+ v Prahe a v závislostí od témy potencionálneho doktorandského sa rozhodnem či ostanem žiť v Prahe s priateľom, alebo po stáži pôjdem na doktorandské. Hlavne už viem, čo ma láka a kam sa chcem uberať, konkrétne psychológia práce a organizácie, respektíve psychológia trhu a reklamy. Poďme ale teda k tomu, prečo.

⋒ O titul nejde, ale...

... chcem ho. Jednoducho si uvedomujem, že žijem v krajine kde mám štúdium troch stupňov vysokej školy zadarmo. Mám možnosť vynaložiť trošku snahy a dokázať si, že to zvládnem. Samozrejme, nie každý je študentský typ. Niekoho to omrzelo už po strednej, niekoho po bakalárovi. Je to úplne v poriadku. Ale v mojom prípade, ak by som to napríklad po bakalárovi vzdala, nešla by som už študovať neskôr. Jednoducho by som si od učenia odvykla natoľko, že by mi to už bolo príliš náročné. Nehovoriac o tom, že nejaké zapamätávanie kvanta vecí sa s vekom zhoršuje.

⋒ Len trošku snahy?

Pre mňa neboli priority A-čka, B-čka či nejaké štipendium. Nevidím v tom nejaký zmysel. Iná farba diplomu? Čo už. Mať štipendium a z toho nejaké peniaze by pomohlo každému študentovi, ale nevidím potrebu ísť na dno svojich síl, len kvôli peniazom. Pre mňa je úspech už len to, že som to vydržala. Že som neprenášala ani jeden predmet, vždy som sa nejako zachránila aj zo skúšok, ktoré vyzerali ako úplné zlyhanie  Že som sa nenávidenú štatistiku naučila natoľko, že ju dnes doučujem a pomáham ostatným študentom. Dala som to. To je pre mňa dôležité.

A to bolo dôležité aj pre mojich rodičov. Sú na mňa hrdí už len preto, že študujem niečo čo ma baví (nie od začiatku, ale vieme, časom ma to muselo začať baviť :D). Mám možnosť vzdelávať sa, vedieť aj veci, ktoré mi len knihy neposkytnú. Mám možnosti, ktoré žiaľ nie každý má. Moju "privilegovanosť" si teda patrične vážim. 

⋒ A kľúčom k šťastiu je...

... organizovanosť. Či chcem či nie, vždy sa mi potvrdilo, že sa mi darí len ak mám vo veciach a informáciách poriadok. Verím, že mnohým mojim spolužiakom prišlo moje organizovanie ako bizár, ale vďaka tomu som tu. Učiť sa viem, no ide mi to ťažko. Avšak keď mám vo všetkom poriadok, všetko mi dáva zmysel.

Tie diáre, zápisníky, zošity, to všetko je mojim kľúčom k úspechu. Priznám sa, niekedy som ozaj nemusela vynaložiť toľko snahy, aby sa mi niečo podarilo. Revision cards, mind maps, pomodoro technika a všetky možné organizačné vychytávky mi vždy zachránili krk. Nehovoriac o zvýrazňovačkách. Niekedy to síce skôr vyzeralo tak akoby som si z poznámok robila omaľovánku, ale ozaj mi to zachránilo krk.

⋒ Revision Cards

Nemusíte ich kupovať, sú nenáročné aj na vlastnú výrobu, ale už druhý rok kupujem farebné z Tesco a som úplne spokojná. Tento rok majú ozaj nádherný dizajn, preto som im neodolala. Na pojmy, frázy, otázky sú úplne skvelé. Na jednu stranu si napíšete napríklad nejaký nový pojem a na druhú stranu jeho vysvetlenie. Takto sa potom viete učiť z kartičiek, kedy vidíte pojem a naučíte sa definíciu. Ak neviete, pozriete na druhú stranu a skontrolujete, či máte definíciu správne zapamätanú. Ja som si zvykla takto vypisovať diagnostické testy (názvy) a na druhú stranu základné info. Takto som mala prehľad o tom na čo daný test slúži, ale zároveň som sa k tomu učila ešte ďalšie poznámky zo zošita.

⋒ Mind Maps

Každú tému som si vždy rozpracovala práve takto, hlavne pri skúškach, kedy dostanete 2 okruhy a píšete všetko čo viete. Názov témy do stredu, ideálne do krúžku a od toho ťaháte kľúčové pojmy, opäť v samostatných krúžkoch. A z nich ťaháte ďalšie pojmy. Nakoniec si vytvoríte mapu celej témy so všetkými dôležitými bodmi.

⋒ Pomodoro technika

Ak sa potrebujete ozaj sústrediť a naučiť na skúšku čo najefektívnejšie, kľúčom ku šťastiu je pomofocus.io a lo-fi playlisty na youtube/spotify. Odstopujete si 25 minút, ktoré sa učíte a potom máte 5/15 minútovú pauzu. Ideál sú 5 minútové, ale ak sa potrebujete najesť, padne vhod aj 15 minút. Čo sa hudby týka, je úplne normálne, že niekto potrebuje ticho, ale niekto práve "podmaz" do pozadia. Lo-Fi playlisty sú skvelé, pretože sa nesústredite na hudbu, ale nie ste v úplnom tichu.⋒ Cornell Notes

O Cornell Notes som písala už na Instagrame @barsatelier, a preto prikladám link na stiahnutie. Či už si ich chcete urobiť doma pravítkom, alebo vytlačiť, je to na Vás. Každopádne ide o skvelú techniku využívanú hlavne v zahraničí, ktorá mne osobne veľmi vyhovuje k organizovaniu poznámok.

Stiahnuť si ich môžete TU.

⋒ Čo chcem tento rok urobiť inak?

Je to môj posledný rok, a doktorandské štúdium bude predsa len o niečom inom. Tým, že mám časovo nenáročnú prácu a pár krát do mesiaca budem učiť angličtinu v škôlke (pričom po iné roky som pracovala zväčša v obchode), chcem sa venovať škole naplno. Dokončiť empirickú časť diplomovky, niečo málo ešte doplniť do teórie a uzavrieť túto cestu už niekedy začiatkom letného semestra. Sústrediť sa na predmety, ktoré mi bude treba k štátniciam, ale celkovo si ten posledný rok užiť viac ako tie ostatné. Chcem byť ešte trošku viac organizovaná, mať väčší poriadok, ale tiež sa naučiť učiť z monitoru. Míňanie papiera na VŠ vie byť ozaj hrozné, preto pociťujem, že musím niečo zmeniť. Verím, že iPad mi k tomu dopomôže, ale hlavne mám vyhradené zápisníky, kam si čo najviac vecí chcem písať ručne.

Hlavne chcem magisterské štúdium ukončiť s úsmevom, v kľude.

Zvládnem to. Verím si.

Komentáre

Zverejnenie komentára

 1. Skvelý článok. :) V mnohom som sa našla. A máš sakra pravdu, že máme sakra šťastie, že je vzdelávanie u nás "zadarmo". Neviem, ako by som sa vyrovnávala s faktom, že by som už v tomto veku niekomu dlhovala tisíce eur za univerzitu a študentské roky.

  Sabi z blogu Beautiful savage

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Absolútne s tebou súhlasím, ak by som mala ísť na VŠ s tým, že si platím, jednoznačne by som nebola motivovaná študovať

   Odstrániť
 2. Úžasný článek pro lidi, kteří studují a určitě se jim tyto tipy budou hodit ♥️ Já jsem po střední studovala ještě pomaturitní studium angličtiny a potom jsem šla pracovat. Asi po roce mi bylo celkem líto, že jsem nešla dále studovat a tak jsem se přihlásila na VŠ do Pardubic, kam mě vzali. Bylo to však dálkové studium při práci a jak jsem z učení už vypadla, bylo to pro mě obzvlášť náročné a nakonec jsem studium ukončila, protože mě ani nebavil obor, který jsem si zvolila. Do dnes vlastně ani nevím, co bych chtěla studovat kdybych mohla, což byl vždycky můj problém. Obdivuji tě, že si šla do psychologie a věřím, že v tom jsi a ještě budeš naprosto skvělá! Držím ti palce 🙏🏻

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Asi by som to mala veľmi podobne, tiež by som sa už po takom čase nedokázala prinútiť študovať :/ a ďakujem ❤

   Odstrániť
 3. V prvom rade — držím palce! Ja som práve ten typ, ktorý skončil po bakalárskom stupni. Žurnalistika ma ani trošku nenadchla, práve naopak — zistila som, že absolútne nie je pre mňa, a potom som si od učenia odvykla a asi aj zistila, že mi školu netreba. No tie tri roky neľutujem, bývať v Bratislave s najlepšími kamoškami bol sen, veľmi veľa som sa naučila a pripravila som sa na "dospelácky" život 😅
  Za mňa určite odporúčam revision cards; a asi aj môžem povedať, že je to jediná vec, vďaka ktorej som štúdium vôbec dokončila 😅 Síce som si kartičky nikdy nekupovala, lebo doma sme vždy mali kopec papierov, a tie som si len nastrihala na menšie, ale veľmi mi to pomohlo. Spracovala som si tak celé poznámky, a opakovala, opakovala, opakovala, až sa mi to natlačilo do hlavy. Veľkým plusom je, že kartičky, ktoré človek už ovláda, si vie dať bokom, a potom sa sústredí len na to, čo si nepamätá. Ja som pár kartičiek, ktoré nie a nie sa naučiť, nosila so sebou doslova všade, opakovala som si ich ráno, v práci, v autobuse, až kým som sa to nenaučila 😅

  SIMPLYBERENICAINSTAGRAMNOVÝ ČLÁNOK: Jednoduchá celerová polévka & celerovo-mrkvová pomazánka

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Určite je super si to aspoň vyskúšať, objaviť aj študentský život. Je super, že vôbec to bakalárske si ukončila, a aj keď v dnešnej dobe už to štúdium nie je vždy nevyhnutné, aspoň si si to dokončila ❤

   Odstrániť
 4. Super článek, já vysokou studovala v zahraničí, kdy jsem se vůbec nemusela takhle drtit, spíš jsme se učili praxí, což mi strašně vyhovovalo. Myslím, že se tyhle tipy hodí i na maturitu:)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak to ti v dobrom závidím, štúdium v zahraničí považujem určite za prínosnejšie ❤

   Odstrániť

Prečítania blogu

Sledovatelia blogu

Môj Pinterest