Košice, Slovensko

Čo ma naučili (neúspešné) pohovory? — Ako to nevzdať? + UPDATES


Žiaľ, mnoho pohovorov nevyjde. Dnes ma čaká ďalší, a v hlave mi bežia všetky tie neúspešné, z ktorých som niekedy bola až príliš sklamaná. A niekedy som bola rada, že nevyšli. Viem, že by som si mala pripomínať tie, v ktorých som istým spôsobom zahviezdila. Ale niekedy to ozaj nejde. Stres a úzkosť robia svoje. 

Na pohovory som chodila od 18tky. Boli práce, kde som sa dostala ozaj bez problémov, rýchlo, a niekedy aj bez pohovoru. Pretože áno, tak to funguje. Známosti, siete kontaktov, sympatie robia veľa či chceme alebo nie. Naše vnímanie a myslenie ovplyvňuje všetko. Prvý dojem, vzhľad, výzor, podobnosť a identifikácia s iným človekom, vôňa, komunikácia, očný kontakt. A je len na človeku, či si uvedomuje tieto vplyvy a nechá sa nimi ovládnuť, alebo ich rozozná a bude nahliadať objektívne. Úplná objektivita ale neexistuje. 

A tak od telefonátu s pozvaním na pohovor panikárim. Premýšľam nad všetkým, čo môže mať akýkoľvek vplyv. 

Čo si oblečiem?

Jasné, niečo casual a formálne zároveň.

Nalíčim sa? 

Nevymýšľaj, nejdeš na ples v opere, ale na pohovor medzi ľudí v tvojom veku. Dobrá riasenka a obočie stačia.

Akú kabelku vezmem? 

Hlavne žiaden kufor. A musím si vyčistiť topánky. 

Čo moje nechty? Vonku fúka, treba mi čiapku? Mám si opäť umyť vlasy?

Nikto moje nechty riešiť nebude. Čiapku si dám, vo výťahu sa učešem.

Mám mať ruky na stole, alebo na kolenách? 

Ani toto nikto riešiť nebude, ale hlavne ruky neprekrížiť.

Viem vôbec ešte anglicky?

Preboha, veď mám C1 a fungujem bilingválne.

Mám si dať niečo na upokojenie?

To nie, ale hlavne si musím vypnúť mobil a hodinky.

Dám si na nich letový režim, alebo stačí vypnúť zvuk?

Hlavne nech nevyberiem mobil na stôl.

Nechcem tam ísť.

Chcem, je to moja obrovská šanca.

Ale ja sa na to ešte necítim.

Musím.

Musím sa prekonať.

Takto asi vyzerá môj vnútorný monológ posledných pár dní. Spala som 2 hodiny, ešte teraz očami prebieham CV, popis práce, spoločnosti. 

V autobuse sa mi trasie každý milimeter tela, vyberám zápisník a čítam si pripravené odpovede na najčastejšie otázky. Odpisujem všetkým úžasným ľuďom, ktorí mi držia palce a uisťujú, že to bude v poriadku. Vystupujem, idem k dverám a okrem nepríjemného VKV (ehm, vy*ebaného košického vetra) zisťujem, že na recepcii nikto nie je a dvere mi neotvárajú. Trasiem sa o to viac a zisťujem, že sa im nedá dovolať na číslo, z ktorého ma kontaktovali. Avšak pán zo spoločnosti mi otvára dvere a odprevádza ma na recepciu. Vidím výhľad na severnú časť Košíc. Upokojuje ma to. Čakám a prichádzajú 2 HR-istky, s ktorými budem mať pohovor...

Čo ma teda tie pohovory doposiaľ naučili?

— Poriadne sa na ne pripraviť. Skontaktovať ľudí, ktorí už v danej spoločnosti pôsobili. Osloviť nejakú HR pomoc, kľudne z inej firmy, ktorá mi vnukne nejaké nápady. Týmto nesmierne ďakujem ejdžar_inak, ktorá mi pomohla s tým, čo sa na pohovore opýtať a ako zahviezdiť. 

— Zistiť si všetko info čo len môžem, spísať si odpovede na najčastejšie otázky, osviežiť si vedomosti, praktické zručnosti. 

— Zistiť si podrobný popis pozície. Rovnako platové podmienky priemerné pre pozíciu, pre mesto v ktorom sa o prácu uchádzam.

— LinkedIN je v dnešnej dobe nevyhnutnosť. Založiť profil, vyplniť informácie, všetky pracovné skúsenosti, certifikáty, kompetencie. Aj tam niekedy zvyknú byť ponuky, ktoré inde nájsť nemusíte.

— Všímajte si "red flags" na pohovoroch. Nemiestne otázky, pofiderné poznámky, sexistické poznámky. Všetko čo vám istým spôsobom nesedí.

— Pýtajte sa. Zaujímajte sa. Samozrejme, k veci. Otázky, na ktoré možno nie sú pripravení (Akého ideálneho kandidáta si na pozícii predstavujú?)

— Neprikyvujte štýlom "mhm", odpovedajte slovne. Seďte uvoľnene, ale zároveň slušne, neprekrižujte ruky, ale pôsobte otvoreným a prirodzeným dojmom. 

— Prejdite si pohovor v cudzom jazyku s niekým. To, že máte certifikát ale angličtinu ste nepoužili dobrých pár rokov, sa môže veľmi rýchlo ukázať. 

— Nevzdajte to, buďte autentickí a priznajte si aj chvíle, kedy ste niečo zmrvili. Je to normálne, na pohovore od vás nechcú dokonalého kandidáta bez chýb.

— Pri opise pracovných skúseností či štúdia využite modelové situácie, na ktorých priblížite to čo je pracovnou náplňou na pozícii, na ktorú sa hlásite. 

— Príklad: Pracovala som 5 rokov ako animátorka. Poviem im, že som zabávala deti, keď sa hlásim na pozíciu kde je dôležitá tímová práca? Predstavím im moje povinnosti ako napríklad spolupráca s ostatnými animátormi, zodpovednosť za bezpečné a stimulujúce prostredie vhodné pre deti rôznej vekovej kategórie, administratívna činnosť, delegácia výletov... Pamätajte, že aj obyčajná práca sa dá opísať tak (a úprimne) aby pasovala do toho kam sa hlásite.

— Sledujte na sociálnych sieťach profily venované HR, pohovorom, prijímacím konaniam a učte sa. Nebojte, ak ma na pozíciu junior HR support vezmú, veľmi rada Vám budem aj ja zdieľať informácie ako osoba z praxe.

*UPDATE PO POHOVORE:

Som doma, hodinu po pohovore. Bezprostredné pocity sú výborné, mala som z pohovoru výborný pocit. Priestory boli nádherné, ale predovšetkým prístup bol veľmi ľudský a príjemný. Uvidíme do 2 týždňov. Viac potom nájdete na mojom IG @barsvee

Ďakujem každému, kto mi napísal a podržal palce. Veľmi ma to upokojilo a povzbudilo. Ak stále tápate na neúspešných pohovoroch, nezúfajte. Urobte čo je vo vašich silách, a ak aj to nevyjde, viete že ste urobili všetko. Mnohokrát to nevyjde... Ale raz... Raz sa dostanete tam kam chcete.

**UPDATE PÁR HODÍN PO POHOVORE:

Volali mi. V stredu mám druhé kolo pohovoru. Emócie vybuchli. O krok bližšie k snu.

***UPDATE VO ŠTVRTOK PO DRUHOM KOLE:

Vzali ma. Dokonca ako recruitment specialist. Nástup - 20.1.2022. 

Sen sa plní.
Komentáre

Zverejnenie komentára

  1. Gratuluji ti a držím palce v druhém kole Viki, rozneseš je na kopytech! ♥️🤞🏻

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Hezký článek. :) A gratuluji k přijetí! :)

    Ela

    OdpovedaťOdstrániť

Prečítania blogu

Sledovatelia blogu

Môj Pinterest