Varšava, Poľsko

Z Košíc do sveta — Varšava, Poľsko


Bol to taký jeden bežný deň, kedy som sa učila na štátnice a samozrejme moje sústredenie bolo na bode mrazu. Tak som si otvorila Ryanair a prezerala letenky. Pas som mala neplatný a tak som mohla riešiť iba krajiny kde mi stačí občiansky. Stačilo mi pár minút a mala som pre seba a priateľa kúpené letenky do Varšavy. A nejako som tomu nevedela uveriť, keďže som neletela od roku 2013.

— Letenky

Ryanair bol jednoznačná voľba z hľadiska ceny. Leteli sme z Košíc do Warsaw Modlin, čo je letisko vyhradené najmä pre lowcost lety. Letenky sme kúpili v predstihu, vzali sme si aj sedadlá (síce bolo lietadlo nakoniec poloprázdne, ale čo pre prvý spoločný let neurobíme, že?) Prísť nám stačilo hodinu pred odletom, keďže sme si v appke urobili skorý check-in a mali sme iba batohy. Na košickom letisku sme mali asi hodinové meškanie, takže sme si posedeli v bare a potom z veže pozerali prílet lietadla.

Je trošku vzdialené a dostať sa z neho dá 3 spôsobmi. Prvým je vlak, pričom chodí autobusový transfer z letiska do Modlinu, kde sa presadá na vlak. Vlak stojí tuším 40 złotych (8,59€) pre 2 osoby, avšak stránka mi ukazovala oveľa vyššie sumy. Šli sme nakoniec autobusom Cotbus priamo na centrálnu stanicu vo Varšave, ktorý nás stál 30 złotych (6,44€) na osobu. Síce to bolo drahšie, ale nemuseli sme nikde prestupovať a cesta bola celkom príjemná.

— Balenie

Na cestu som si brala iba ‎Kånken, ktorý je o niečo menší ako sú limity batožiny, ktorú môžete mať na palube uloženú pod sedadlom a ktorá je zadarmo. Povedali sme si, že na 3 noci nám toho ozaj veľa netreba a všetko iné si vieme pri najhoršom kúpiť. Balila som si všetky veci rolovaním, a samozrejme teda must have bola spodná bielizeň, ponožky, krátke oblečenie, nabíjačky k mobilu a hodinkám, Instax, doklady, pre istotu vytlačené letenky a rezervácia na hotel a hotovosť. Čo sa oblečenia týka, na sebe som mala to čo by zaberalo najviac miesta - mikina a rifle v tomto prípade. Inak som si zobrala pohodlné cyklošortky, ku ktorým som si stále dopasovala nejaké oversized tričko. A bolo mi tak úplne super. Do batohu som si zbalila ešte malý batoh ktorý som so sebou brávala do mesta, do ktorého sa mi akurát vmestila peňaženka, mobil a Instax.

Čo sa kozmetiky týka, šla som minimalisticky. Tuhý šampón, vatové tampóny, kit na obočie od Revolution v ktorom je gél, púder a rozjasňovač spolu s pinzetou, kefkou a štetčekmi. Na odličovanie som si zbalila tuhý odličovací olej od POETIKO, ktorý sa v tom prípade nerátal ako tekutina. Všetky tekutiny ako bol gél na čistenie pleti, zubná pasta, vzorky krémov a balzam na pery. To všetko samozrejme musí byť do 100ml na 1kus v priehľadnom sáčku s objemom do 1l. Sprchovací gél bol na hoteli a preto som to vôbec nebrala ako niečo dôležité.

— Transport vo Varšave

Presúvali sme sa električkami, autobusmi a metrom a veľmi presne nám vystačil trojdňový lístok za 26 złotych (5,58€) na osobu. Prvý deň sme brali iba polhodinové lístky aby sme sa z hotela presunuli do centra a tam sme sa už pohybovali peši. Keď jeden z dní bol celý upršaný, odviezli sme sa do centra Boltom, ktorý nás vyšiel nejaké smiešne 3€. 

— Ubytovanie

Ako sme tak prechádzali Booking, narazili sme na sieť hotelov Ibis. Konkrétne nás zaujal prekrásny, dizajnový hotel Ibis Styles, ktorý nebol ďaleko od centra a mali sme tam aj raňajky formou bufetu - ktoré boli úplne famózne, dokonca ste si tam vedeli urobiť vlastnoručne wafle či nakrájať prosciutto. Hotel bol úplne čistý, krásny, izba bola úplne dokonale pohodlná. Tento hotel sa nám zapáčil natoľko, že som si urobila členstvo v Accor Live Limitless a aj naše najbližšie 2 výlety do Budapešte a Viedne strávime práve v Ibis hoteloch. Pri cene pre 2 osoby za 164€ aj s raňajkami nie je nad čím rozmýšľať.

— Strava

Nie sme úplne najlepší turisti a preto sme sem tam zbehli do Costy či do Starbucksu, ale objavili sme aj pár miest ktoré jednoznačne stoja za zmienku.

Veľkým prekvapením pre nás bola franchise Salad Story, kde robia salad bowls na štýl Kaliforňana v Bratislave. Tento fast-food sme našli v obchodnom centre Złote Tarasy, ktoré je hneď pri centrálnej stanici. Ja som si vybrala Avocado Salmon Bowl v ktorej bol šalát, losos, avokádo, rôzne fazule, sušené paradajky a ryža + francúzsky dressing. Presnú cenu si nepamätám, ale šlo o veľmi výhodnú ponuku. Misy boli sýte a úplne nám stačili ako veľká večera.

Druhé výnimočné miesto na obed bola Elekrownia Powiśle, čo je bývalá elektráreň prerobená na obchodné centrum. Ich foodcourt je tým najkrajším aký som kedy videla. Všade dookola majú reštaurácie neónové nápisy, odvšadiaľ cítiť vône ázie, mexika, indie či iných kuchýň. Ja som si vybrala burger O.D.B. (karamelizovaná cibuľka, BBQ omáčka, cheddar,...) v Soul Food a bol to jeden z najlepších burgrov aký som jedla. Ozaj som si nevedela vybrať a urobila som asi 3 kolečká po celom foodcourte kým som sa rozhodla. Burger ma stál 7,50€ čo je ešte lepšia cena ako keď si objednávam v Košiciach donáškou s 20% zľavou.

Tretím skvelým miestom na burger bola reštaurácia Hoppiness Beer & Food (áno, happiness s gramatickou chybou :D ) Tam som si vybrala Texas Burger za 6,23€ a ľutujem všetkých, ktorí ma videli ako som s tým burgrom bojovala keď som ho jedla. Opäť to ale bolo gastronomické nebo.

Ministerstwo Kawy je veľmi útulnou kaviarňou, kam sa dá dostať z centra električkou. Ide o veľmi peknú malú kaviarničku, ktorá nepôsobí síce nijak výnimočne, ale ten názov ma jednoznačne oslovil. Káva bola veľmi chutná, obsluha milá a určite ju netreba pri výlete do Varšavy vynechať.

— Zaujímavé miesta

Nemali sme úplne vytipované kam všade chceme ísť, skôr sme sa tak prechádzali a objavovali. Elektrownia Powiśle bola veľmi unikátnym konceptom, kedy mi absolútne neprekážalo, že som v obchoďáku. Stará časť mesta bola tiež nádherná, z nej sme prešli dolu k rieke a objavili ozaj krásne lúky kam by som jednoznačne chodila čítať knihy ak by som žila vo Varšave. Veľmi pekne bolo tiež pri Barbakane či samozrejme Pałac Kulturi i Nauki bol pastva pre oči pri všetkých tých mrakodrapoch.

Veľmi výnimočným miestom bola Biblioteka Uniwersytecka, kde je strešná záhrada plná krásnych kvetov, a je zaradená medzi najkrajšie strešné záhrady v Európe. Počas horúcich letných dní je táto záhrada oázou pokoja a chladu vďaka všetkej tej zeleni.

Čo sa týka miest, ktoré sme nestihli, ale o to viac dôvodov vrátiť sa do Varšavy - Panorama Sky Bar (rezervácia vopred je vraj nutnosť), Pijana Wiśnia, Fabryka Norblina, Hala Gwardii, Mirów, Browary Warszawskie, Centrum Nauki Kopernik

— Let z Varšavy

Na Modline je celkom chaos a treba sa pripraviť na to, že Poliaci sotva vedia po anglicky. Na kontrole batožiny ma z nejakého dôvodu viackrát vrátili naspäť a kontrolovali, nevedeli mi vysvetliť prečo, boli dosť nepríjemní a dostalo ma to do riadnej paniky. To isté robili s viacerými ľuďmi a bolo to vážne nepríjemné. Každopádne, let naspäť bol pohodlný, opäť šlo poloprázdne lietadlo a až na tradične plačúce deti to bolo úplne v poriadku. Opäť bolo asi hodinové meškanie a gate bol preplnený ľuďmi, ale dalo sa to zvládnuť.

— Ceny

Letenky: 36€ aj s miestami pre 2 osoby
Transfer do Varšavy: 12,88€ pre 2 osoby
Transfer na letisko: 15€ zo stanice metra Bielany
3 dňový lístok na MHD: 11,16€ pre 2 osoby
Hotel: 164€ na 3 noci s raňajkami pre 2 osoby

Celkovo: 239,04€

— Zhrnutie

Varšava je veľmi krásne a relatívne lacné mesto. Samozrejme, pri centrálnej stanici je vidno aj realitu, ktorou je chudoba. Mnohé budovy mimo centra vyzerajú veľmi socialisticky, staro a zanedbane. Na krátky výlet pre turistov je Varšava jednoznačne skvelou low cost voľbou, avšak neviem si úplne predstaviť bývať tam. Čo je veľkou výhodou je množstvo zelene a starostlivosť o čistotu ulíc.

Napíšte mi do komentára, či ste vo Varšave boli, alebo sa ešte len chystáte.
Páči sa Vám taký článok?

Komentáre

Zverejnenie komentára

  1. Tady ty tripy zničehonic jsou podle mě vždycky úplně nejlepší! Varšavu mám na to visit listu, láká mě zejména svou architekturou. Já mám totiž takovou úchylku i na zanedbané budovy. :D Minulý víkend jsem byla v Krakówě a ten mě třeba nadchl hodně. Mimochodem, kouzelný fotky!

    Eli | Ve znamení býka

    OdpovedaťOdstrániť

Prečítania blogu

Sledovatelia blogu

Môj Pinterest